Antygona charakterystyka wszystkich postaci

Pobierz

Kontrastuje z nią młodsza siostra Ismena.. Celem lekcji jest utrwalenie treści "Antygony" Sofoklesa.. Streszczenie szczegółowe ''Antygony'' pozwoli na dokładne odtworzenie przebiegu fabuły tragedii, wraz ze wszystkimi jej najistotniejszymi .Antygona jest osobą dumną, porywczą, zdecydowaną i energiczną.. Może liczyła na wyjątek przez wzgląd króla na pokrewieństwo, lecz sądzę, że Antygona nawet o tym nie pomyślała.. Antygona - córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa, narzeczona Hajmona.. Poznajemy obydwie bohaterki w momencie, gdy "bratobójcza" walka o władzę między Eteoklesem a Polinejkesem dobiegła już końca, a .Charakterystyka postaci Antygony.. W tej nieszczęśliwej rodzinie dzieciom było dane cierpieć za grzechy .. ''Antygona'': streszczenie szczegółowe utworu.. Bardzo kocha Antygonę, boi się o jej życie i występuje w jej obronie.. Hajmon kocha także ojca.. Ona i jej siostra, Ismena, to już ostatnie z rodu Labdakidów, na którym ciąży straszliwa klątwa bogów.. Przed odejściem żegna się ze swoimi dziećmi - ma ich czworo dwóch synów i dwie córki (Antygona i Ismena).. Antygona to młoda dziewczyna, jest narzeczoną Hajmona.Antygona - Postacie w Antygonie i ich charakterystyka - Sofokles Marcin Grabowski 31 stycznia, 2013 III Gimnazjum , język polski , Starożytność No Comments Antygona - główna i tytułowa bohaterka tragedii; córka Edypa i Jokasty, jest dzieckiem kazirodczego związku..

Antygona - charakterystyka postaci.

Chór starców.. Proszę jedyniie o sprawdzenie interpunkcji i ortografi.Zobacz 1 odpowiedź na pytanie: ANTYGONA - CHARAKTERYSTYKA POSTACI !. Pochodząca z kazirodczego związku Edypa i Jokasty królewna tebańska.. Liceum Język polski Antyk i Biblia Charakterystyka.. Ponadto zajęcia są wprowadzeniem do pełnej charakterystyki postaci, wymagają od uczniów współpracy w grupie, łączenia wiedzy z zakresu treści utworu jak i na temat postaci tragedii.Zemsta-charakterystyka Porównawcza Cześnika I Rejenta charakterystyka Cześnika i Rejenta _____ Są to prace na poziomie gimnazjum za charakterystykę Alka i Antygony dostałam 5+ a za 5:) Oczywiście są one mojego autrstwa :) Mam nadzieje, że komuś się przyfdadzą.. Odważyła się wbrew zakazowi królewskiemu pochować ciało zmarłego brata, którego ogłoszono zdrajcą ojczyzny.. Jego cechy charakteru poznajemy głównie po rozmowie z ojcem.. Skazana za ten czyn na śmierć nie uznaje zarzucanej jej winy, ale odważnie broni słuszności własnych przekonań.Bohaterowie Antygony.. Pierwsze słowa, jakie padają z jego ust, świadczą o jego uległości w stosunku do Kreona.W tragedii Sofoklesa Antygona jest postacią niewątpliwie najważniejszą.. Sofokles główną i tytułową postacią swojej tragedii uczynił Antygonę, królewnę mieszkającą w Tebach.. W czasie gdy bohaterka podejmuje decyzje, my przyglądamy się jej cechą charakteru.Antygona; Ismena; Kreon; Hajmon; Strażnik; Eurydyka; Tejrezjasz; Posłaniec; Chór26.11.2013..

"Antygona" - charakterystyka postaci.

niby, jak na królewnę przystało, powinna być bardzo szczęśliwa, jednak jest zupełnie inaczej.. Te cechy jej charakteru decydują o tym, że buntuje się przeciwko zakazowi Kreona, który uznaje za sprzeczny z własnym sumieniem i braterską miłością.Antygona - charakterystyka szczegółowa.. Autor: 15niunia15.. O pomoc prosi Ismenę tylko raz, gdy ta się nie zgadza, później stanowczo odrzuca jej przyznanie się do winy, i bierze całą odpowiedzialność na siebie.Antygona - pozostali bohaterowie.. Gdy dowiaduje się, że Kreon , jej wuj i Władce Teb, wydał zakaz sprawiania pochówku Polnejkesowi, gdyż ten sprzymierzył się z wrogami miasta i wystąpił przeciw niemu zbrojnie, to jej sumienie protestuje.Antygona była córką Edypa, króla Teb oraz jego matki i żony, Jokasty.. Nie jest jednak pewny siebie w nowej roli - prześladuje go podejrzliwość, która jest osobistą cechą jego charakteru.Antygona, tytułowa postać z dramatu Sofoklesa, zrodziła się z kazirodczego związku Edypa i Jokasty.. Antygona to przykład wzorcowej tragedii antycznej.Kreon jest jednym z bohaterów antycznego dramatu Król Edyp (większą rolę odgrywa w innym dziele Sofoklesa - Antygonie).. Młoda, odważna, zbuntowana wobec zakazu Kreona.. Z oddaniem i poświęceniem służy swej ojczyźnie - Tebom..

Antygona - charakterystyka bohaterów.

Antygona była córką Edypa, króla Teb oraz jego matki i żony, Jokasty.. Tytułowa bohaterką jest córka króla Teb Edypa.. Ich ojciec zmarł na wygnaniu, matka popełniła samobójstwo, a ich bracia zginęli w bratobójczej walce o tron tebański.. Zakazał on pochówku zwłok Polinejkesa, oskarżając go o zdradę.Antygona to jedna z trzech sztuk Sofoklesa opowiadających o rodzie Labdakidów.. Cechuje ją poszanowanie dla praw boskich.. Po jego śmierci i śmierci braci, prawowitych następców tronu, władzę w Tebach przejął Kreon.. Kreon, obcy władca uznał polinejkesa za zdrajce i zakazał jego pochówku.. Jest dumną i pewną siebie młoda kobietą.. Osią utworu jest konflikt tragiczny między Kreonem (królem reprezentującym racje państwa) i Antygoną (buntowniczką walczącą o dobro jednostki).. Jest synem Metojka i bratem królowej Jokasty.. Smutnych losów prowadzących do tragicznej śmierci tej pary nie trzeba chyba przypominać - wszak wszyscy je znają.Charakterystyka Antygony Posted on 12 lutego 2014 by admin Antygona jest bohaterką tragedii Sofoklesa.Jest córką Edypa i Jokasty.Ma siostrę Ismenę i braci Eteoklesa i Polinejkesa.Jest narzeczoną Hajmona i pochodzi z rodu Labdakidów, na których ciaży klątwa.MINI CHARAKTERYSTYKA POSTACI "Antygona" Sofoklesa to tragedia antyczna ukazująca mocną sylwetkę kobiecą i króla tyrana..

Przepowiada Kreonowi śmierć wszystkich jego bliskich.

Moim zdaniem postać Antygony jest godna uwagi przez swoją postawę i dorosłe zachowanie.KRÓL EDYP - SOFOKLES - OPIS POSTACI, CHARAKTERYSTYKI.. Antygona to tytułowa postać sztuki Sofoklesa.. Ma kochaną siostrę Ismenę i dwóch braci: Polinejkesa i Eteoklesa.. Po tragicznej śmierci braci, Eteoklesa i Polinejkesa, postanowiła wbrew zakazowi króla pochować zwłoki Polinejkesa, który uważany za zdrajcę ojczyzny na mocy królewskiego rozporządzenia miał zostać wyrzucony na pożarcie sępom i .Antygona jest zuchwała i odważna.. Gdy kraj jest nękany klęskami i zarazą, podąża do wyroczni delfickiej po radę, nie bacząc na nic.Kreon - charakterystyka • Antygona Jako nowy władca chce poczuć smak władzy.. Autor zaczerpnął fabułę z mitologii.. Taki jej wizerunek zaprezentowany jest już w Prologu.. Smutnych losów prowadzących do tragicznej śmierci tej pary nie trzeba chyba przypominać - wszak wszyscy je znają.. Dopiero co skończyła się wojna a on chce podjeść do swoich obowiązków jako władcy poważnie.. - Sciaga.pl.. Wszystkie prawa do tekstów i grafik zastrzeżone.I ten szczegół, obok postaci bohaterki, zbliża "Antygonę" najbardziej ze wszystkich greckich do dramatu nowożytnego.. Grono dostojnych mieszkańców Teb, cieszące się powszechnym uznaniem.. Tyrezyasz , nieraz występujący w tragedyach Sofoklesa, to wieszczbiarz ociemniały, lecz umiejący przewidywać przyszłość i ostrzegający ludzi przed niebezpieczeństwem, zazwyczaj bezskutecznie.Scenariusz lekcji języka polskiego w trzeciej klasie gimnazjum.. Z kazirodczego związku narodziła się również Ismena oraz dwaj bracia: Eteokles i Polinejkes.. Nie boi się przeciwstawić królowi Teb - swojemu wujkowi.. Obserwują i komentują .Antygona jest w pełni ukształtowaną jednostką, która potrafi zdobyć się na samodzielne myślenie i odwagę, aby wprowadzać swe idee w czyn.. Hajmon - syn Kreona, narzeczony Antygony..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt