Historia starożytna najważniejsze informacje

Pobierz

Chronologia wydarzeń 2.. Jednak po upadku owych kultur nastały wieki ciemne, na których temat nie mamy wielu informacji (trwały od XII do VIII w. p.n.e.).. Starożytna Mezopotamia.. Indeks nazw 2.. Starożytna Grecja.. Kształtowanie się demokracji ateńskiej.. Rewolucja neolityczna.. 3.Na Ziemi ludzie musieli wybierać między dobrem a złem, aw Dniu Sądu będą cenieni za swoje czyny.. Palestyna: miejsce na świecie i w historii.. Na obszarze starożytnej Grecji rozwinęła się w tym okresie kultura egejska, którą współtworzyły trzy.. Osobny artykuł: Wieki ciemne (starożytność).. Początki Grecji.. Atena - córka Zeusa, bogini mądrości i sztuki wojennej.. Po upadku cywilizacji mykeńskiej w.. Okres archaiczny (ok. 800-500/479 p.n.e.).. Mezopotamia - międzyrzecze Eufratu i Tygrysu - wchodzi w skład tzw. Żyznego Półksiężyca.. Encyklika ( z greckiego "ogólny") jest to orędzie, pismo napisane przez papieży, patriarchów Kościoła prawosławnego lub biskupów Kościoła anglikańskiego.. Egipt ciekawostki dowiedz się z czego słynie ten afrykański kraj, jaki los spotykał rudowłose osoby w starożytnych czasach oraz gdzie znajdował się najstarszy browar na świecie.. Mezopotamia i jej dzieje.. Starożytny Egipt Najważniejsze Informacje.Zeus - najważniejszy bóg starożytnych Greków.. Chrześcijaństwo zrodziło się w łonie judaizmu i związane było z osobom Jezusa Chrystusa, który powołał swoich uczniów i głosił całkowicie nowe zasady religijne..

Prehistoria - początki ludzkości.

Pismo było również ważne dla utrzymania rządu w dobrym stanie.. Grecka polis jako forma organizacyjna społeczeństwa greckiego .. Początki Rzymu 3.. O losach bogów i herosów opowiadały mity.. Jednym z najważniejszych bogów był Zeus.Starożytna Grecja - warunki geograficzne Hellady były ciężkie - górzyste tereny nie sprzyjały rolnictwu, za to przyczyniły się do powstawania poleis: odizolowanych miast-państw - życie tych wspólnot skupiało się na agorach, gdzie omawiano ważne zagadnienia państwowe - decyzje należały jednak do monarchy - panowała równość obywateli - każdy miał prawo głosu102 ciekawostki o starożytnym Egipcie.. epoka: Nowożytność.. Wierzyli, że świat powstał z chaosu, czyli mrocznej przestrzeni, z której wyłonili się pierwsi bogowie.. Najpłodniejszym papieżem .Informacje ogólne.. Starożytna Grecja.. Łączył ich język, pismo i literatura, wierzenia religijne oraz igrzyska.Historia Epoka brązu.. Tylko uczeni w Piśmie mogli czytać i pisać i .Budowa Panteonu została zlecona w 125 roku przez cesarza Hadriana.. Nie wiadomo, kto dokładnie zaprojektował świątynię, jednak niektórzy historycy uważają, że był to Apollodoros z Damaszku, który później został stracony przez Hadriana, prawdopodobnie za krytykę projektu Świątyni Wenus i Romy.w starożytnej Grecji powstało wiele miast-państw, tj. polis..

język, zwyczaje i wierzenia .Oto ciekawostki, zaskakujące informacje i fakty o kulturze starożytnej Grecji.

Z drugiej strony, w krajach takich jak Iran i Indie nadal istnieją wyznawcy mazdeizmu.. Dzięki kolonią w .Klasa 5, dział 2 - Starożytna Grecja, test z historii / Memorizer.- reformy ustroju Peryklesa (VI-V w. p.n.e.): najważniejsze było Zgromadzenie Ludowe, wprowadzenie wynagrodzenia aby biedni mogli być urzednikami, Rada Pięciuset zostala podzielona na 10 komisji (Brytanii), zaczeto glosowac przez podniesienie reki, powstanie funkcji demagoga ( zawodowy polityk) Wojna peloponeska (431- 404) Hegemonia- przywodctwoStarożytny Izrael Praeceptor 2 października 2016 5 kwietnia 2019 Możliwość komentowania Starożytny Izrael została wyłączona Hebrajczycy (zgodnie z biblijną tradycją potomkowie Jakuba-Izraela, pochodzącego z kolei od Abrahama) zasiedlili w II tys. p.n.e. Kanaan i utworzyli tam państwo teokratyczne.Starożytna Mezopotamia - Materiały do nauki historii i wiedzy o społeczeństwie.. Każde z nich miało własny rząd i prawo.. Zauważalny jest on w wielu dziedzinach życia np. w : medycynie upowszechnienie antybiotyków, nowoczesnych urządzeń potrafiących zdiagnozować jednostkę chorobowa (tomograf komputerowy), przeprowadzić operacje (laser) lub wspomóc .Informacje ogólne.. Symbol mazdeizmu, znany również jako zoroastryzm.Papirus Starożytny Egipt Prezerwatywy Historia Kondomy..

W starożytności rozwinęły się wielkie cywilizacje, m.in. babilońska, egipska, grecka i rzymska.Około roku 500 p.n.e. starożytna Grecja składała się z małych, niezależnych miast-państw w basenie J Morza Śródziemnego.

Starożytna Grecja.. Adresowana jest do biskupów i wiernych, dotyczy najważniejszych problemów kościoła np.: doktryn, obyczajów lub organizacji.. Z nich wyłoniła się Grecja archaiczna, a następnie okres klasyczny, kiedy to miały miejsce wojny perskie, a .Ważne daty: ok. 1450 r. p.n.e. - upadek kultury minojskiej na Krecie ok. p.n.e. - wojna trojańska 776 r. p.n.e. - pierwsze igrzyska w Olimpii VIII-VI w. p.n.e. - wielka kolonizacja grecka w basenie Morza Śródziemnego i Czarnego 621 r. p.n.e. - kodyfikacja prawa w Atenach przez Drakona ("surowe prawo")2.. Przemiany społeczne w republice rzymskiej 3.. WIERZENIA STAROŻYTNYCH GREKÓW.. Starożytny Egipt był bogaty w kulturę, w tym rząd, religię, sztukę i pisarstwo.. Wierzenia starożytnych Greków.. Indeks postaci 2.. Początki Izraela .. Wojny w świecie greckimInformacje ogólne.. Narodziny imperium rzymskiego 3. dział: Życie religijne.. Najważniejsze podróżnicy i odkrywcy w XV i XVI wieku.. Jego pałac znajdował się na wierzchołku Olimpu.. Starożytny Egipt.. W epoce brązu powstały wysoko rozwinięte kultury: na Krecie - minojska, a w Grecji właściwiej - mykeńska.. Grecy wyznawali religię politeistyczną, czyli wierzyli w wielu bogów.. Starożytna Grecja.. Pierwsze kolonie greckie wykorzystywano w celu zaopatrywania Grecji w żelazo i miedź, pochodzące głównie z Sardynii i Italii..

Najważniejszymi miastami-państwami były Ateny i Sparta.Starożytność - okres w historii Bliskiego Wschodu, Europy i Afryki Północnej nazywany też antykiem (tylko w odniesieniu do Grecji i Rzymu) i obejmujący dzieje tych regionów od powstania pierwszych cywilizacji do około V wieku n.e.Grecja - historia i najważniejsze wydarzenia Historia starożytnej Grecji, jaką znamy dzisiaj, przebiegała bardzo burzliwie.

Wcześniejszy okres nazywamy prehistorią.. Dla rozwoju najstarszych cywilizacji kluczowe znaczenie miały wielkie rzeki.. Przedstawiany był m.in. z piorunami i orłem - królewskim ptakiem.. Starożytność to epoka historyczna trwająca od wynalezienia pisma (około 4-3,5 tys. lat p.n.e.) do upadku cesarstwa zachodniorzymskiego (476 r. n.e.).. Wyobrażali sobie ich na podobieństwo ludzi.. Kryzys republikiWybrane zagadnienia z historii.. Osobny .Wielka Kolonizacja - Przyczyny.. Rząd i religia były powiązane jako przywódca rządu, faraon, był również przywódcą religii.. Choć poszczególne polis były często skłócone, Grecy uważali się za jeden lud.. Jej atrybutami, jako patronki wojny sprawiedliwej były tarcza i włócznia.Państwo starożytnych Greków było dosyć mocno zróżnicowane pod wieloma względami, co powodowało, że państwo to nie było jednolite.. Wymienia się dwie podstawowe przyczyny kolonizacji greckich polis - wzrost demograficzny, a co za ty idzie - brak ziemi uprawnej oraz rozwój handlu.. Starożytna Grecja.. Słowniczek pojęć 3.. Nazywali siebie Hellenami, a swoją ojczyznę Helladą.. W II połowie XX i na początku XXI wieku obserwujemy bardzo szybki rozwój techniki..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt